Matične ćelije iz pupčane vrpce: Kompletan vodič za buduće roditelje

Mara Blog 2025-03-16

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - prednosti, postupak, cene i perspektive lečenja u Srbiji i inostranstvu.

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Šta treba znati pre donošenja odluke

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Ova revolucionarna metoda pruža potencijalnu mogućnost lečenja brojnih bolesti, što je posebno važno za porodice sa genetskim predispozicijama za određena oboljenja.

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija. One se nalaze u mnogim tkivima, ali njihova najveća koncentracija kod odraslih je u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost.

Posebno su vredne matične ćelije iz pupčane vrpce novorođenčeta, jer su one najmlađe i najvitalnije. Ove ćelije imaju izuzetan potencijal u regenerativnoj medicini i mogu se koristiti za lečenje preko 75 teških bolesti, uključujući leukemiju, poremećaje krvi, metaboličke poremećaje (kao što je šećerna bolest) i mnoge druge.

Kako funkcioniše proces prikupljanja matičnih ćelija?

Postupak uzimanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezbedan, kako za majku tako i za novorođenče. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se prikuplja iz dela vrpce koji je vezan za placentu, a ceo proces traje samo nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, matične ćelije se podvrgavaju detaljnoj analizi u laboratoriji, gde se proverava njihova vitalnost i isključuje prisustvo bilo kakvih infekcija. Zatim se ćelije zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota, gde mogu ostati sačuvane decenijama bez gubitka svojih svojstava.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Trenutno se matične ćelije koriste u lečenju:

  • Malignih oboljenja (leukemija, limfomi)
  • Urođenih poremećaja krvi
  • Metaboličkih poremećaja (uključujući šećernu bolest)
  • Poremećaja imunog sistema
  • Nekih neuroloških oboljenja

Postoje dve vrste terapije: autologna (kada se koriste sopstvene ćelije) i alogena (kada se koriste ćelije donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Gde i kako se čuvaju matične ćelije?

U Evropi postoji nekoliko banki matičnih ćelija, a najveća je Cryo-Save. U Srbiji trenutno nema banke matičnih ćelija, ali se organizuje transport uzoraka u inostranstvo, najčešće u Belgiju. Cena čuvanja iznosi oko 1800-2500 evra za period od 20 godina.

Nakon isteka ugovora, roditelji mogu da produže čuvanje uz godišnju naknadu od oko 40 evra. Alternativno, dete čije su ćelije sačuvane može odlučiti da ćelije zadrži ili ih pokloni banci.

Šta treba uzeti u obzir pri donošenju odluke?

Pre donošenja konačne odluke, važno je razmotriti sledeće činjenice:

  • Postoji li porodična istorija bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama?
  • Da li su finansijski izgledi porodice takvi da mogu da priušte ovu investiciju?
  • Da li postoje alternativni izvori matičnih ćelija (koštana srž, periferna krv)?
  • Da li postoje etičke ili religiozne zabrane vezane za ovu praksu?

Perspektive u Srbiji i regionu

U Hrvatskoj već postoji banka matičnih ćelija sa cenom čuvanja od oko 2000 evra za 20 godina. U Srbiji se očekuje otvaranje slične institucije u bliskoj budućnosti, što bi značajno olakšalo postupak za domaće porodice.

Važno je napomenuti da se politika banaka razlikuje u pogledu vrsta bolesti koje se mogu lečiti. Na primer, u nekim zemljama postoje ograničenja za lečenje šećerne bolesti, što može biti presudno u donošenju odluke o čuvanju ćelija.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja značajnu investiciju u zdravstvenu budućnost deteta i članova porodice. Iako postupak ima svoje finansijske i organizacione izazove, njegove potencijalne benefite je teško preceniti, posebno za porodice sa rizikom od naslednih bolesti.

Pre donošenja konačne odluke, preporučuje se detaljna informisanost i konsultacije sa stručnjacima u oblasti hematologije i genetskih bolesti. Svaka porodica treba da donese odluku na osnovu svojih specifičnih okolnosti i potreba.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.