Terapija dodira: Sve što treba da znate o lečenju masažom
Istražite moć dodira kroz istoriju masaže, različite tehnike i terapijske benefite. Saveti za samomasažu, aromaterapiju i izbor prave vrste masaže za vaše potrebe.
Terapija dodira: Sve što treba da znate o lečenju masažom
Dodir prstiju, milovanje dlanova, stipkanje, glađenje – sve vrste dodira koji se upotrebljavaju kod masaže poznavale su već stare civilizacije. Upotrebljavali su ih kao deo tradicionalnog lečenja. Danas i sami priznajemo da blagotvorno delovanje masaže prijatno utiče na telesnu i psihičku ravnotežu. Ne koristi se više samo u sportu, već je postala omiljena i kod masaže beba, u partnerskom odnosu. Isto kao što uživanje u čokoladi utiče na bolje raspoloženje, tako i masaža budi sva naša čula.
Istorijsko nasleđe i savremene prakse
Probale su se razne vrste masaža, razni ambijenti i tehnike. Čak ni na putovanjima se ne propušta prilika da se isprobaju lokalne masažne zanimljivosti. Ručne spretnosti pripadnika određenih podneblja izdvajaju se kao izuzetne prilike za maksimalno uživanje. Posebno se ističe turski hamam kao celovit doživljaj: sauna, kupanje u oblaku pene, masaža lufom, ručna masaža, tretmani blatom i algama, da bi tek onda usledila masaža uljem. Posle toga imate osećaj da možete poleteti.
U lepim hotelima sa pažljivo osmišljenim enterijerima – poput crvenila koje vas može navesti da se osećate posebno – bazen sa laticama ruža i ljubazni maseri čine ceo doživljaj nezaboravnim. Ako vas put nanese u Egipat, tražite Kleopatra masažu – Tutankamon traje kraće i nije toliko zanimljiv. Samo se pre toga cenjkajte do iznemoglosti.
Zdravstvene prednosti masaže
Kada ste prehladjeni, veoma pomaže relaks masaža uljem na bazi lekovitog bilja. Skida temperaturu, opušta bolne mišiće i jača imunitet. Svaka masaža je korisna i blagotvorna ako je obavlja onaj ko to zna. Posebne prednosti imaju refleksologija i ajurvedska masaža toplim uljima.
Ako nam maser trenutno nije pri ruci, možemo sami da se pobrinemo za dobru volju i opuštanje kroz aromaterapiju. Miris je jedan od naših osnovnih čula, zato je dobro naučiti da koristimo taj osećaj. Dobri poznavaoci aromaterapije smatraju da upotreba etarskih ulja ponovo uspostavlja ravnotežu i harmoniju u našem telu, omekšava dušu i osećanja. Obično se koristi mešavina različitih ulja koju možemo napraviti i sami kod kuće.
Recepti za aromaterapiju kod kuće
- Za opuštanje: Dve kapi lavande, jedna kap sandalovine, tri kapi bergamota
- Za jačanje imunog sistema: Tri kapi bergamota, jedna kap čajevca, dve kapi lavande, jedna kap eukaliptusa
Lavanda ima više od 120 različitih svojstava, zato je koristimo kod glavobolje. Sandalovina se koristi kod uravnavanja harmonije, nezadovoljstva i napetosti. Ulje bergamotke deluje opuštajuće, zato se ne preporučuje uveče jer biste nakon takve terapije imali previše energije i ne biste mogli da zaspite. Na isti način možemo sebi pripremiti tople aromatične kupke ili obloge.
Kod problema sa disanjem, nesanicom, depresijom ili stresom, pomoći će udisanje aroma uz pomoć inhalatora. Zatvorite oči, duboko dišite i uživajte u dejstvu.
Kromoterapija: Lečenje bojama
Uz masažu, našem telu godi svetlost u svim svojim bojama. Već stare civilizacije poznavale su uticaj boja i koristile ih kod lečenja. Kromoterapija otklanja zdravstvene probleme kao što su glavobolja, napetost, grčevi i slično. Svaka boja deluje drugačije na određeni deo tela:
- Crvena: Poživljuje, povećava aktivnost i probavu
- Žuta: Smanjuje napetost, umiruje želudac i razbistruje um
- Zelena: Smiruje živce i korigira disanje
- Plava: Smiruje telo, snižava temperaturu, uspavljuje
Tehnike samomasaže
Postoji i samomasaža koja će svojim delovanjem opustiti naše napete mišiće, zategnuti kožu i rešiti nas stresa. Evo nekoliko korisnih vežbi:
- Vrat i potiljak: Dlanove namažite bademovim uljem i uhvatite se za potiljak. Nježnim dodirom vrhova prstiju prelazite preko vratnih pršljenova. Kod izdisaja rukama pritisnite u smeru ključne kosti, a kod udisaja smanjite pritisak prstiju. Ponovite 15 puta.
- Trbuh: Kožu na trbuhu uhvatite palcem i kažiprstom te nježno dignite i spustite, stipkajući. Putujte s obe ruke tako da obuhvatite ceo trbuh. Ponavljajte 3-5 minuta dnevno.
- Usne: Kažiprste postavite par centimetara iznad ruba gornje usne. Laganim pritiskom povlačite prema obrazima. Ponovite 10 puta.
- Čelo: Dlanove položite tako da se vrhovima prstiju dodirujete čela. Nježnim pritiskom povlačite prema kraju obrva. Ponovite 10 puta dnevno.
- Borice oko usta i nosa: Kažiprstima kružite od kraja nosa do kraja brade. Ponovite 20 puta dnevno.
Hot stone masaža
Posebno se preporučuje hot stone masaža – masaža uz pomoć vulkanskog kamenja koje u sebi krije lekovitu moć. Pomaže kod izlučivanja toksina, reguliše i vitalizuje energetske centre. Njihova toplina daje osećaj dubokog opuštanja. Kamenje je prožeto etarskim uljima koji se inače koriste kod masaže, pospešuju cirkulaciju i opuštaju umorne mišiće. Preporučuje se svima koji žele da se oslobode napetosti i grčeva u mišićima.
Anticelulit masaža
Poslednjih godina sve popularnija postaje anticelulit masaža. Najbolje je početi petog dana posle ciklusa, ići svaki dan 10 puta, pa pauza do sledećeg petog dana ciklusa. Važno je da vam se masiraju i stomak i cele noge i stopala, iako nema celulita svuda. Nikako ne sme doći do pojave modrica – ako se pojave, to znači da je pritisak tokom masaže bio prejak i nepravilno doziran.
Kombinacija anticelulit masaže, pokreta i unošenja dosta tečnosti daje najbolje rezultate. Masaža je jedan od najefikasnijih načina borbe protiv celulita, ali za trajne rezultate neophodna je i fizicka aktivnost.
Zaključak
Bez obzira da li preferirate relaksirajuću masažu, sportske tretmane ili terapeutske tehnike, terapija dodirom ima brojne benefite po fizičko i mentalno zdravlje. Od antičkih hamama do modernih spa centara, umetnost masaže nastavlja da nas opušta, leči i podstiže ravnotežu celog organizma. Isprobajte različite tehnike i pronađite onu koja najviše odgovara vašim potrebama.